fbpx

Festival VyšeHrátky slaví 20 let

Divadelní představení Studia Damúza a dalších souborů. Výtvarné, pohybové a vzdělávací workshopy. Koncerty kapel Bombarďák nebo Rozbal to! Tak bude vypadat oslava 20. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé s názvem VyšeHrátky, který proběhne v termínu od 1. do 4. září 2023 v prostorách Knížecí a královské akropole poblíž budovy Starého purkrabství na pražském Vyšehradě.

Čtyřdenní divadelní program pro školáky i batolata

Hlavní část divadelního programu tvoří představení pro děti z dílny Studia Damúza. Kromě populárních titulů z repertoáru Damúzy proběhne v rámci VyšeHrátek i každoroční premiéra nové inscenace. ‚‚Právě dozkušujeme naši novinku podle knihy Oty Šafránka Bosí rytíři. Diváky vezme na dobrodružné pátrání po zmizelé holčičce Blance, kterou se snaží najít skupina žižkovských chlapců z doby předmnichovské republiky,” přibližuje inscenaci koordinátorka divadelního programu Veronika Čefelínová. ‚‚Na VyšeHrátky jsme pozvali i naše spřátelené soubory – například Holektiv, Bratři v tricku nebo My kluci, co spolu chodíme. Diváci také budou mít možnost vidět tvorbu začínajících umělců z řad studentů DAMU. A myslíme i na nejmenší návštěvníky. Každý den proběhnou na Vyšehradě v dopoledních hodinách představení pro děti ve věku od 10 měsíců do 3 let,” doplňuje Čefelínová.

Workshopy pro malé i velké

Tradiční součástí festivalu jsou také workshopy pro děti i jejich dospělý doprovod. V programu jsou k dispozici jak pohybové workshopy BabYogy pro rodiče s nejmenšími dětmi od 10 měsíců, tak výtvarné a vzdělávací workshopy pro děti školkového věku i školáky. ‚‚Letos máme opět v nabídce dvě lekce, které měly v předchozích letech na festivalu velký úspěch – workshop znakového jazyka a poznávací lekci o asistenčních psech a canisterapii. Chystáme také hudební workshop k inscenaci Uši pro princeznu, nebo výrobu tahací hračky, ptačí budky či loutek z odpadků a materiálů určených k recyklaci,” představuje nabídku workshopů koordinátorka doprovodného programu Františka Jesenská.

Dva koncerty kapel pro děti i dospělé

Na VyšeHrátky se také opět vrací oblíbená kapela Bombarďák. Tentokrát představit své šesté studiové album Luděk, vydané letos v květnu. Na Vyšehrad opět vtrhne s koncertem pro děti plným divokých písní, ztřeštěných tanečků a slovních fórků, díky kterým se nebude nudit ani dospělý doprovod. Pestrou paletou barev, písní, nástrojů i žánrů pak oslavy 20. ročníku VyšeHrátek uzavře herecká kapela pro děti Rozbal to!

Výtvarné dílny a divadelní bojovka

‚‚Pro 20. ročník VyšeHrátek opět chystáme výtvarné dílny a drobné atrakce v podobě stavebnic nebo stanovišť uplynulých ročníků divadelní bojovky. Ta letošní nás zavede do „devadesátek“ – divokých let náhle nabyté svobody a překotných společenských změn. Děti se během společných návštěv v rámci školních skupin dozví o rozpadu Československého státu, o tom, jak jsme se za pochodu učili demokracii, politické pluralitě, kapitalismu i rozvoji nových tvůrčích vlivů a trendů,” představuje část programu pro školní třídy ředitel Studia Damúza Jakub Phillipp. ‚‚Bojovku pro školy obvykle tvoří 7 až 8 stanovišť, na kterých účastníci sami zažijí události týkající se významných mezníků naší historie. V minulosti jsme se věnovali např. období Národního obrození, komunismu, Druhé světové válce nebo vládě Karla IV,” doplňuje.

Dvacátý ročník festivalu VyšeHrátky se koná od 1. do 4. září 2023 v prostorách Knížecí a královské akropole poblíž budovy Starého purkrabství na pražském Vyšehradě. Vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut. Online předprodej vstupenek za zvýhodněnou cenu končí vždy hodinu před začátkem každého představení/workshopu/koncertu. Vstupenky budou během festivalu v prodeji také na místě, ovšem za vyšší cenu (pokud se nevyprodají předem).

Více informací naleznete na www.vysehratky.cz.

Festival vzniká za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, Hlavního města Prahy, a pod záštitou Městské části Praha 2.